İç Çamaşırın Tarihi Ve Zaman İçerisinde İç Çamaşırlarının Şaşırtıcı Değişimleri

heading_title

1850’ler: Kalça kemiği görüntüsünü ortaya çıkaran korselerKorselerin asıl tarihi 16. yüzyılı kadar uzanıyor. Etkileri günümüzde bile çeşitli formlarda devam etmekte. Tartışma yaratan bel incelticiler, dantelli korse formlu iç çamaşırları ve hatta 2019’un trendlerinden olan kalın yarım korse görünümlü kemerler. İşte size 1850’lerden kalp yaka, dramatik ve gösterişli görünüm için kalça eklentili bir gelinlik korsesi.

İç çamaşırını dış giyime uyarlama aslında 2018’in trendi değilmiş. 1870’lerde kombinlerin yapı taşlarını oluşturan korselerde fiyonk detayları öne çıkıyor. Bu fotoğrafta İtalyan opera şarkıcısı Adelina Patti’yi önünde fiyonk detayları olan bir korseyle görüyoruz. Dizaynlarına göre değişse de genelde bu zamanlarda korselerin arkada ipek bağcıkları da oluyordu. Bütün korseler beyaz ya da naturel renklerde değildi tabii ki. 1880’lere geldiğimizde korseler renklenmeye başladı. Mavi ve altın en çok kullanılan renkler arasındaydı. Korselerin tasarımına daha fazla ayrıntı eklendi ve kıyafetin öne çıkan parçası haline gelmeye başladılar.


1900’ler: Uzun transparan gecelikler


Eğer tarihi bir filmde dikkat ederseniz kadınların pijamalarının genellikle uzun ve transparan elbiseler olduklarını görürsünüz. Bu yeni tarz bol, salaş ve rahat tarz uzun zamandır süregelen seksi ve vücut hatlarını öne çıkaran korse modasının hafiflemeye başladığını biraz olsun haber veriyor.


1920’ler: İki parçalar
1930’lar: Elastik korseler
Birileri kalıp gibi sert, bağlanması zor, rahatsız korselerden şikâyetçi olmuş olacak ki 1930’lara gelindiğinde korseler elastik kumaşlardan giyilmesi çok daha kolay bir şekilde üretilmeye başlandı. Bu yeni kumaşla korse giyenin bel ölçüsü çerçevesinde esneyebiliyordu. Birçok modelin altında jartiyerleri tutmak için kemer eklentileri de vardı.

1940’lar: Straplez ve yapışkan sütyenlerGünümüzde kullanılmaya devam eden parçaların ilk halleri işte böyle gözüküyordu. Aslında straplez sütyen ilk olarak 30’larda kullanılmaya başlansa da dünya çapında kabul görmesi biraz vakit aldı. Soldaki fotoğrafta Jack Glick’in tasarımını görüyorsunuz. Yapışkan sütyenler ise Charles L. Langs tarafından icat edildi. İnsanlar yıllardır bu rahatlığı bekliyor olacak ki büyük ilgi gördü.

2010: Destekli sütyenlerAslında destekli sütyenler 1940’larda üretilmeye başladı. Yükselişe geçen Victoria’s Secret destekli sütyenleri hayatımıza inanılmaz bir hızla tekrar soktu ve “Bombshell” modeli ortalığı kasıp kavurdu ve endüstriyi domine etti.

2016: Braletler
Destekli sütyenlerin ani yükselişine ve popülerliğine adeta bir tepki olarak ortaya çıkan braletler, destekleyici petlerden ve göğüs altı tellerinden kurtulmamızı sağladı ve rahatlığı ön plana çıkardı. Firmalar braletlerin de oldukça çeşitli ve gösterişli modellerini üretmeye başladılar.


2017: Fazla fazla askılı modellerBraletlerin yükselişi yeni bir formu devreye soktu ve kafes modelli, askılı braletler ve sütyenler hayatımıza girdi. Kıyafetlerin içinden bu askıları göstermek çok popüler oldu.

Benzer Gönderiler